انواع کفشور

جای خالی کفشور و استفاده از آن زمانی مشخص می‌شود که نیاز به نظافت و شست و شوی خانه را داشته باشیم یا اینکه در جایی از منزل مانند حمام و آشپزخانه آبریزی وجود داشته باشد. این آب ها در کف منزل جمع شده و نیاز به کفشور دارد که آب را از کف تخلیه کند. در این شرایط است که کفشور خود را نشان می‌دهد. برای استفاده از آن ها باید از یک نوع کفشور بهره برداری کرد. در ادامه به انواع کفشور اشاره شده است.

انواع کفشور
انواع کفشور

کفشور چیست؟

همانطور که اشاره شد کفشور نوعی وسیله است که در کف زمین و در مکان هایی که شست و شو یا آبریز زیاد است استفاده شده و آب روی سطح زمین را به داخل چاه ساختمان هدایت می‌کند. انواع کفشور ها بسیار متنوع هستند.

در جهان امروز انواع کفشور های متنوع و مختلفی در بازار وجود دارند. ولی در اوایل تولید کفشور فقط مدل‌های فلزی و پلاستیکی کاربرد داشتند و تولید می‌شدند که حتی الان هم در بعضی منازل قدیمی به چشم می‌خورند و ظاهرا از جنس چدن هستند.

در جهان امروز با پیشرفت تکنولوژی و جدی شدن بحث دکوراسیون خانه، کفشورها علاوه بر وظیفه اصلیشان که جمع آوری آب است وظیفه زیبایی محیط را هم دارند درنتیجه برای اینکه کفشور مناسبی برای منزل انتخاب کنیم باید بدانیم که کفشور چیست و چه مدل‌هایی دارد. یکی از انواع کفشورها که در بحث زیبایی دکوراسیون حرف اول را می زند، کفشور مدل سرامیک خور می باشد.

انواع کفشور بر اساس جنس

همانطور که اشاره شد مدل های اولیه کفشور پلاستیکی بودند و سال ها فقط مدل پلاستیکی در بازار وجود داشت. بعد از گذشت چندین سال که دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی پیدا کرد و به دکوراسیون حمام و سرویس های بهداشتی نیز اهمیت داده شد که سبب شد کفشورهای استیل تولید شوند.

این کفشورهای استیل به علت مقاومت در مقابل با مواد اسیدی و شوینده ها بهترین جایگزین برای کفشورهای پلاستیکی می‌باشند و نسبت به کفشورهای پلاستیکی زیباتر هستند. کفشور برنجی هم بخاطر رنگ طلایی آن و مقاومت زیاد در مقابل با کدر شدن و فرسایش نیز یکی از زیباترین و بهترین کفشورها است و ارزش خرید بالایی دارد. اما این دو نوع کفشور پایان ماجرا نیست و طراحان دکوراسیون داخلی مدل های جدید و جذاب‌تری طراحی کرده‌اند.

کفشورها بر اساس مدل طراحی به چند دسته تقسیم شده‌اند:

کفشور خطی مدل ساده:

اگر می‌خواهید کفشورها را در مکان‌هایی با متراژ بالا نصب کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که کفشورهای معمولی و قدیمی توانایی تخلیه حجم زیاد آب را نخواهند داشت و در جاهایی‌ همچون پارکینگ، استخر، اماکن عمومی، حمام های لوکس بهتر است از این نوع کفشور استفاده کنید..

با توجه به شکل خاص و جذاب، این محصول خاصیت انتقال حجم زیادی از آب را به سوی فاضلاب دارد و همین امر  سبب شده تا کف ساختمان‌های بزرگ به سرعت خشک شوند چون که قابلیت تولید در انواع سایز و اندازه برای آنها وجود دارد. کفشور های خطی را می‌توان در زیر دیوار کناری دوش نصب نمود پس دیگر نیازی به ایجاد شیب در محیط اطراف کفشور نخواهیم داشت.

کفشور خطی مدل سرامیک خور:

کفشورهای سرامیک خور همچون کفش‌های خطی عمل می‌کنند و تمامی مزایا و خصوصیات مدل قبلی را دارا می‌باشند.در زمان نصب یکی از سرامیک‌های کف روی کفشور تعبیه می‌شود و به همین علت به آن کفشور سرامیک خور می‌گویند و در زمانی که وارد سرویس بهداشتی ‌می‌شوید احتمالا با نگاه اول کفشور سرامیک خور را نبینید چون که با سرامیک های اطراف خود هم شکل شده و حالت مخفی دارد.

کفشور خطی طرح سنگ
کفشور خطی طرح سنگ

کفشور خطی مدل پلاستیکی

کفشور پلاستیکی هم یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین مدل های کفشور خطی در بازار است که امکانات و کاربردهای زیادی دارد. از پلیمرهای مشبک فولادی استاندارد در تولید کفشور پلاستیکی استفاده می شود.

بدنه اصلی این کفشور، از جنس پلاستیک بوده و در تولید و طراحی آن از سیستم مدولار استفاده شده است. نکته ای که زمان خرید کفشور باید به آن توجه کرد تفاوت بین مدل خطی و مدل های پلاستیکی است.

گاتر پلاستیکی مشبک

کفشورهای مربعی

یکی از انواع کفشور ها که شکل مربع ساخته شده‌اند که در کف خانه‌ها و آشپزخانه ها کاربرد دارند. اکثر مردم از مدل ساده این کفشور استفاده می کنند ، اما انواع دیگر کفشور همچون سرامیک ، استیل ، پلاستیک و … وجود دارد.

کفشور استیل در برابر با خراش بسیار مقاوم بوده و کفشور برنجی هم گران‌تر بوده و در مدل کفشور مربعی از مقاومت بالاتری برخوردارند. بسته به نوع و مدل سرامیک ، کف سرامیکی مربع 10 سانتی متر تا 20 سانتی متر پیدا می شود.

مزایای استفاده از کفشور:

کفشورهای جدید دارای قطعه‌ای به نام سوپاپ می‌باشند که در قسمت خروجی آن ها جای گرفته است. این سوپاپ به شکل عادی همیشه بسته ‌بوده و در زمانی که حجم آب زیادی روی آن قرار می‌گیرد برای تخلیه آب، دریچه آن باز می‌شود.

 • تمامی انواع کفشور های جدید دارای ویژگی اتصال به لوله‌های فاضلاب می‌باشند
 • توسط رگلاژهایی که برای تنظیم ارتفاع در بدنه محصول نصب شده، ارتفاع آن با توجه به سرامیک و لوله تخلیه تنظیم می‌شود.
 •  نصب و تعبیه انواع کفشور آسان است و آثاری از زدگی یا خرابی در کاشی دیده نمی‌شود.
 •  با به وجود آوردن دیزاینی هماهنگ و زیبا در کف، سبب بهتر شدن جلوه بصری در محل استفاده از انواع کفشور خواهد شد.
 • متریال کفشورها برنج، استیل و همچنین فولاد می‌باشند که تمام این مدل‌ها طول عمر بالایی را دارند در نتیجه دیگر نگران استفاده از شوینده‌ها و یا زنگ زدن کفشور نخواهید بود.
 •  با توجه به نوع کاربرد آن و متراژ فضا می‌توانید انواع کفشور ها را انتخاب نمایید.
 •  با قرار دادن کفشورها در حمام و یا سرویس بهداشتی، دو فضای خشک و مرطوب کاملاً از همدیگر جدا خواهند شد، زیرا همان طور که اشاره شد احتیاجی به ایجاد شیب برای تخلیه آب نیست و تنها با نصب این محصول در زیر دوش، آب ریخته شده به فاضلاب منتقل می‌شود و سایر فضاهای اطراف مرطوب نخواهند شد.

کفشور‌های سوپاپ دار به چه شکل کار می‌کنند؟

بعضی از کفشورهای پلاستیکی دارای سوپاپ هستند. همنطور که اشاره شد کارکرد کفشور پلاستیکی سوپاپ دار به این شکل است که سوپاپ داخل کفشور همیشه بسته است اما در هنگامی که وزن آبی که روی آن قرار می گیرد زیاد می شود، سوپاپ باز می شود و به تخلیه آب می انجامد.

اینکار در کفشور سوپاپ دار سبب شده که بوی فاضلاب به بیرون راهی پیدا نکند و هم چنین حشرات نیز به داخل خانه ورود نکنند. این دو ویژگی از مهم ترین مزایای استفاده از کفشور پلاستیکی سوپاپ دار محسوب می شود. قیمت کفشور خطی پلاستیکی با توجه به مزایا و ویژگی های گفته شده بسیار مقرون به صرفه و مناسب می باشد.

تفاوت کفشور خطی پلاستیکی و استیل:

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت میان کفشور خطی پلاستیکی و مدل استیل قیمت آن ها است. هنگام تعیین قیمت عوامل متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. از این عوامل که بر قیمت این وسیله تأثیر دارد، می توان به اندازه، مدل و متریال بکار رفته در ساخت اشاره داشت. با این حال ، به علت کیفیت مواد ، مدل استیل قیمت بالاتری دارد.

شکل 3 بعدی کفشور خطی
شکل 3 بعدی کفشور خطی

تفاوت های دیگر میام این کفشورها نوع شیب این وسیله می‌باشد. مدل های شیب دار خطی فولادی به آسانی و به سرعت آب را به خروجی هدایت می‌کنند. در حالی که مدل های پلاستیکی برابر هستند و در نتیجه خروجی های متعددی برای هدایت بهتر آب طراحی شده است.

همچنین طراحی و زیبایی کفپوش خطی فولادی در مقایسه با کفپوش خطی پلاستیکی بسیار بالا می‌باشد و می توانید با خرید و به کار گیری از این نوع کفشورها زیبایی را در دکوراسیون و طراحی داخلی حمام و سرویس بهداشتی خود ایجاد کنید

انواع کفشور از نظر جنس:

کفشور چدن:

این جنس از کفشور اولین و قدیمی‌ترین نوع کفشور می‌باشد، این کفشور‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بودند تا اینکه پای شوینده‌های اسیدی به بازار باز شد. در صورت تماس با اسید این جنس رنگ و کیفیت خود را از دست می‌دهد. و این مشکل سبب شد که دیگر افراد از این جنس کمتر استفاده کنند.

 کفشور پلاستیکی: 

این کفشورها بعد از ورود شوینده‌های اسیدی تولید و روانه بازار شدند، با اینکه در مقابل با اسید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند، اما متاسفانه بخاطر جنس پلاستیکی بعد از مدتی فاسد و شکننده می شوند و با کوچکترین فشاری شکسته شده و باید آن‌ ها را تعویض کرد.

کفشور استیل:

این جنس از جدیدترین نمونه‌های کفشور داخل بازار می‌باشند، که هم در مقابل با انواع شوینده مقاومت بالایی دارند و هم در برابر با فشار و ضربه شکسته نمی‌شوند. اگر به دنبال خرید کفشوری بدون دردسر و با مقاومت زیاد هستید که بتوانید چندین سال از آن استفاده کنید  بی شک کفشورهای استیل بهترین و مناسب‌ترین نوع برای شما هستند.

کفشور خطی درین
کفشور خطی درین

نکات پر اهمیتی که هنگام خرید کفشور باید به آن ها توجه داشته باشید:

 قیمت کفشور:

در هر محصولی قیمت نقش مهمی در انتخاب دارد. قبل از هر کاری میزان بودجه خود را برای خرید کفشور را تعیین کنید. هنگامی که میزان بودجه مشخص شد، خود به خود خیلی از مدل‌هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند از انتخاب شما خارج شده و کار برای شما آسان می شود.

 نوع کفشور:

انواع کفشور در بازار وجود دارد. مدل‌های قدیمی که به صورت دایره و مربع هستند، مدل‌های خطی و سرامیک خور که هر کدام از این انواع کفشور برای قسمت خاصی مورد بکارگیری قرار می‌گیرند. در قسمت بالا به انواع کفشور اشاره شد که شما می‌تونید کفشور مورد نظر خود را انتخاب کرده و خریداری فرمایید.

 جنس کفشور:

همانگونه که اشاره شد اولین مدل کفشورها از جنس چدن ساخته می‌شدند که تا قبل از ورود شوینده‌های اسیدی بسیار خوب عمل می‌کرد. با ورود شوینده‌های اسیدی کفشورهای پلاستیکی روی کار آمدند که بعد از مدتی فاسد شده و از بین می روند. نسل جدید کفشورها استیل هستند که در برابر انواع شوینده و ضربه مقاوم می‌باشند.

 اندازه کفشور:

قبل از خرید کفشور حتما باید به سایز لوله فاضلاب توجه داشته باشید. اگر کفشور مورد نظر شما کوچکتر یا بزرگتر از لوله فاضلاب باشد، نمی توان آن را روی لوله نصب کرد و یا ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد. پس حتما باید کفشور هم اندازه لوله فاضلاب شما باشد.

 سوسک گیر:

بیشتر کفشورها دارای یک توری فلزی یا پلاستیکی می‌باشند. در اصل نقش این توری جلوگیری از ورود آشغال و مو به داخل فاضلاب است که موجب گرفتگی مسیر می شود. این آپشن علاوه بر جلوگیری از ورورد مو و آشغال از ورود حیوانات موذی همچون موش و سوسک به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

طرح و رنگ:

توجه کنید که طرح و رنگ کفشور شما با رنگ و طرح سرامیک کف و کاشی‌های دیواره هم‌خوانی  داشته باشد. اگر خیلی روی مسئله دکوراسیون و ست کردن کفشور با کاشی‌ها مشکل دارید، به سراغ مدل‌هایی بروید که کاشی خور هستند و روی آن ها می توانید، کاشی سرویس خود را روی آن قرار دهید.

نمای درونی کفشور خطی
نمای درونی کفشور خطی

ساختار کفشور خطی پلاستیکی

بیشتر کفشور خطی پلاستیکی از 5 قسمت توری، درب، سیفون، درپوش کف شور و بدنه ساخته شده‌اند. یکی از مزایای مهم بکارگیری از درپوش کفشور در این محصول می شود به این مورد اشاره کرد که از ورود اجسام اضافی جلوگیری می کند و اینکار سبب شده که انسدادی صورت نگیرد

ابعاد کفشور خطی استیل

اکثر تولیدی ها انواع کفشور خطی استیل خود را با عرض 8 سانتی‌متر و با طول‌های کاربردی اشاره شده در ذیل طراحی و تولید کرده‌اند:

 • 20 سانتی‌ متر
 • 30 سانتی‌ متر
 • 40 سانتی‌ متر
 • 50 سانتی‌ متر
 • 60 سانتی‌ متر
 • 70 سانتی‌ متر
 • 80 سانتی‌ متر
 • 90 سانتی‌ متر
 • 100 سانتی‌ متر

کفشور حمام و سرویس بهداشتی

کفشور در اصل نقطه اتصال میان کف ساختمان و لوله فاضلاب است. در حمام‌ها و سرویس های بهداشتی و تمام قسمت‌هایی که از یک ساختمان نیاز به تخلیه آب دارد یک دریچه کوچک در کف ساخته می­شود که آب از این راه به بیرون و داخل فاضلاب هدایت شود.ما انواع کفشور ها را داریم که در هر ساختمانی نمونه‌ای از آن یافت می‌شود.

در گذشته از کفشورهای پلاستیکی در حمام و سرویس بهداشتی استفاده می­شد، اما امروزه به دلیل اهمیت زیاد دکوراسیون سرویس های بهداشتی و حمام، مدل‌های متفاوت و زیبا تری نسبت به کفشورهای پلاستیکی وارد بازار شده است. که می‌توان به نمونه‌های دایره‌ای شکل، مربعی، کفشور خطی و کفشور سرامیک خور اشاره کرد. امروزه در حمام و سرویس بهداشتی ها از انواع کفشور مربعی و دایره‌ای شکل استفاده می‌کنند و در ساختمان های مدرن نیز کفشور های سرامیکی و خطی بسیار دیده می‌­شود.

کفشور خطی طرح سنگ کرم
کفشور خطی طرح سنگ کرم

کفشور پارکینگ

کفشور پارکینگی برای نصب در کف پارکینگ ها و یا فضاهای صنعتی بزرگ که امکان استفاده از کفشورهای خطی یا گاتر را ندارند مورد استفاده گرفته است. از این انواع کفشور می‌توان به عنوان هندهول، منهول و همچنین دریچه تخلیه آب نیز استفاده شود.

باکس آشغال گیر این مدل از کفشور ها که در ساختار آن استفاده شده است که از ورود شن و ماسه و تکه‌های درشت آشغال به داخل لوله فاضلاب جلوگیری می‌کند. به همین دلیل خیلی کم پیش می‌آید که لوله‌های فاضلاب کف پارکینگ دچار گرفتگی شوند. کفشور های پارکینگی معمولاً امکان متصل شدن از چهار جهت به لوله‌های فاضلاب را دارند. و این ویژگی را دارند که به همه لوله ها متصل شوند.