کفشور

کفشور رابط میان کف ساختمان و لوله‌های فاضلاب است. در سرویس‌های بهداشتی و قسمت‌هایی از ساختمان که نیاز به تخلیه آب دارند، دریچه‌ای کوچک در کف زمین تعبیه می‌شود که آب جمع شده به فاضلاب منتقل شود. بسیاری از ما تا به حال شاید این محصول را ندیده باشیم و حتی شاید اسم کفشور و کفشور استیل به گوش مان هم نخورده باشد. 

باید گفت چیز عجیبی نیست و خیلی ها این محصول را به طور کامل نشناخته اند. بسیار از این کفشورها را لمسش نکرده اند و قرار است با چیزی جدید مواجه شوند. اما این تصور اشتباه است، زیرا ما هر روز با این محصول سر و کار داریم. این محصول در حمام، آشپزخانه، اتاق و … استفاده شده است.

مدل‌های کفشور:

کفشور نقطه ای:

در این مدل نقطه‌ای، آب در یک نقطه جمع می‌شود و به سمت پایین می‌رود. مدل نقطه‌ای دارای دو دسته است: نقطه‌ای سرامیک خور، و نقطه‌ای مشبک می‌باشد.

کفشور مربعی:

یکی دیگر از انواع کفشورها، کفشور مربعی است.

این کفشور در کف منازل و آشپزخانه‌ها کاربرد دارد. بیشتر افراد از نوع ساده این محصول خان گاتر استفاده می‌کنند اما انواع دیگری هم از این کفشور وحود دارد مثل سرامیکی، استیل، پلاستیکی و… . کف شور مربعی استیل ضد خش و کف شور برنجی از قیمت و مقاومت بالاتری برخوردارند. کفشورهای مربعی سرامیکی با توجه به نوع و مدل سرامیک‌ها از 10 سانت تا 20 سانت هم پیدا می‌شوند.

کفشور خطی:

در این نوع مدل، آب از یک طرف حرکت می‌کند و به سمت پایین می‌رود. در مدل خطی، به شیب‌بندی کمتری نیاز است.

همچنین می‌توانیم از سرامیک‌های بزرگ‌تری که برای سرویس‌های قابل اجرا انتخاب کرده‌ایم استفاده کنیم.

درین خطی استیل
درین خطی استیل

کفشور سرامیک خور:

کفشورهای سرامیک خور همان کفشورهای خطی و ساده‌ای هستند که وسط آن‌ها سرامیک قرار دارد و اطراف کفشور برای تخلیه آب به کار می‌رود. با این وجود کف شور سرامیک خور حالتی مخفی پیدا می‌کند.

کفشور خطی سرح سرامیک سفید
کفشور خطی طرح سرامیک سفید

کفشور پارکینگی

اکثر کفشورهای پارکینگی از جنس چدن ساخته می‌شوند و کاربرد آنها بیشتر در پارکینگ‌ها یا فضاهای صنعتی بزرگ است. از این کفشورها به عنوان دریچه منهول نیز استفاده می‌شود. در ضمن وجود یک باکس زباله‌گیر درون این مدل کفشورها از ورود هر گونه شن، ذرات درشت یا ماسه به درون لوله فاضلاب و چاه جلوگیری می‌کند. با انتخاب این کفشورها امکان چاه گرفتگی کاهش می‌یابد.

گاتر پیش ساخته پارکینگ

کاربرد کفشور:

کفشور در ساختمان‌های مسکونی جهت خروج آب مصرف شده که در شستشو یا کارهای دیگر استفاده می‌شوند کاربرد دارد. در ابتدا این نقاط باید در سطح یا کف دریچه‌ای باشد تا فاضلاب را به سمت لوله رایزور هدایت کند. کفشور همان دریچه ورودی فاضلاب به لوله فاضلاب را برعهده دارد. با پیشرفت علم و تولیدات متفاوتی که وارد بازار شده است. امروزه مدل‌های متفاوتی از انواع آن را می‌توان در بازار مشاهده کرد. برخی مدل‌هایی که در بازار دیده می‌شود عبارتند از : کفشورهای استیل، برنجی، کفشورهای خطی، کفشورهای سرامیک خور و … .

چند نکته مهم درباره خرید کف شور:

 1. حتما هنگام انتخاب و خرید کفشور به طرح و نقش آن دقت کنید که حتما با منزل شما جور باشد و بد نمایی نکند زیرا این وسیله کوچک می‌تواند تاثیر بسزایی در زیبایی منزل شما داشته باشد.
 2. حتما با توجه به میزان آبریز هر مکانی از انواع کفشور مناسب همان مکان استفاده کنید مثلا در جاهایی مثل استخرها و حیاط‌های بزرگ از کف شور خطی استفاده نمایید.
 3. اگر در حیاط خانه شما یا در مکان‌هایی که با آفتاب مستقیم سر و کار دارند، می‌خواهید این محصول را نصب کنید از انواع پلاستیکی آن استفاده نکنید زیرا کف شور حیاط پلاستیکی در مدت کوتاهی توسط آفتاب کیفیت و متریال و سختی خود را از دست می‌دهند.
 4. نکته دیگر در انتخاب کفشور، انتخاب جنس و نوع کف شور حیاط است زیرا حتما باید محصول انتخابی شما حیاط در مقابل سرما و گرما و حتی فشارهای رفت وآمد ماشین‌ها مقاوم باشد.
سنگ خور کفشور خطی

جنس‌های مختلف کف شور:

 توجه داشته باشید کفشورها با توجه به کاربردی که دارند در طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌های مختلفی قابل خریداری هستند.

 جنس کفشورها عبارتند از:

مزایای استفاده از کفشور چیست؟

 • یکی از مزایای کفشور سوپاپ‌دار، جلوگیری از ورود بوی نامطبوع در هنگام تخلیه خود است.
 • همچنین باعث جلوگیری از ورود سوسک و حشرات موذی می‌شود چرا که این سوپاپ‌ها از سمت بالا باز می‌شوند و به هیچ عنوان دیگر سوسک ها و… راهی برای ورود به فضای داخل ساختمان را ندارند.
 • جلوگیری از گرفتن لوله فاضلاب؛ این کفشورها به خودی خود باعث می‌شوند، آشغال‌های بزرگ که خود عامل اصلی گرفتگی لوله است وارد لوله فاضلاب نشوند و به بر روی کفشور سوپاپ دار بایستند.
شکل 3 بعدی کفشور خطی
شکل 3 بعدی کفشور خطی

معایب استفاده از کفشور خطی چیست؟

کفشورهای خطی یا گاتر علاوه بر مزایایی که دارند، معایبی هم دارند برای مثال:

 • نصب کفشور خطی پیچیدگی‌های بیش‌تری نسبت به نصب مدل نقطه‌ای دارد.
 • باید شیب‌بندی کف فضایی که قصد نصب کف شور خطی برای آن را دارید، برای این کار مناسب‌سازی شده‌باشد؛ یعنی شیبی ملایم به یک سمت. نه شیب مناسب برای کف شور نقطه‌ای که به سمت مرکز فضا تعبیه شده‌ است.
 • درصورت بروز مشکل در خود کفشور یا طریقه نصب آن، لازم است کف فضا کمی برش بخورد تا عملیات لازم انجام بگیرد.

 آیا نحوه اجرای کف شور استیل با انواع پلاستیکی آن، فرق می­کند یا خیر؟

به طور کلی، دو روش نصب برای انواع کفشورهای پلاستیکی و استیل وجود دارد:

 1. نصب با روش فشرده سازی
 2. نصب با روش عایق بندی

در روش نصب از طریق فشرده‌سازی، این محصول خان گاتر به واسطه استفاده از مهره و  واشر فشاری به لوله فاضلاب وصل می­‌شود. کفشورهای استیل معمولا از این طریق در کف زمین نصب می­‌شوند و کارایی بسیار عالیی دارند. این در حالی است که روش دوم  نصب از طریق عایق بندی  به واسطه چسباندن کفشور به فضای زیرین انجام می­‌گیرد.

کفشور درین خطی درپوش استیل مشبک

کفشور چگونه کار می‌کند؟

اولین کفشورها از یک صافی و یک درپوش مشبک ساخته شدند. آب از دریچه‌های درپوش وارد فضای صافی می‌شد. آشغال‌هایی که توسط جریان آب به سمت صافی می‌آمد، توسط آن گرفته می‌شد و آب به سمت مجرای فاضلاب می‌رفت. جنس این کفشورها از فلز و پلاستیک بود. فلز استفاده شده در آن، پس از مدتی در اثر مجاورت با آب زنگ می‌زد. مدل پلاستیکی هم یا می‌شکست و یا به مرور  زمان تغییر رنگ می‌داد. 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مواد و متریال کفشور به شکل چشمگیری بادوام‌تر شد، اما ساختار کلی آن تغییر عمده‌ای نکرد. هنوز هم کف شور از دو بخش اصلی صافی تخلیه و درپوش ساخته می‌شود و مکانیسم کلی کار آن مانند گذشته است.