گاتر استیل

انواع گوناگون گاتر با گریل استیل در بازار داخلی وجود دارد که ‌می‌توانند به عنوان کفشور خطی در کف محوطه‌های متفاوتی مانند آشپزخانه‌های صنعتی و یا سرویس بهداشتی به کار گرفته شوند. ولی بهترین نوع گاتر استیل مورد استفاده در حمام و یا پروژه‌های صنعتی استیل 316 است. این نوع از استیل خاصیت ضد اسیدی دارد و در گذر زمان دچار تغییر رنگ نمی‌شود.

چنانچه که مواد شوینده را در کف محوطه‌ی مورد نظر به کارد ببریم حتما باید از گاتر با این نوع گریل استفاده کنیم. در گاتر استیل CAB10AHI هم که یکی از مدرن‌ترین و با کیفیت‌ ترین محصولات شرکت نیکول فرانسه به شمار می‌رود از گریل استیل 316 استفاده شده است.

خصوصیات کفشور و گاتر استیل

گاتر استیل CAB10AHI برای آشپزخانه‌های صنعتی انتخاب مناسبی است. هنگام انتخاب گاتر آشپزخانه صنعتی نیاز است به چند پارامتر مهم توجه کنیم:

  • مقاومت وزنی
  • مقاومت در برابر مواد شوینده
  • مقاومت در برابر آب جوش
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • ابعاد گاتر
  • تعداد خروجی‌‌ها

در آشپزخانه‌هایی که طبخ برنج انجام می‌شود و امکان دارد آب دیگ برنج به یکباره تخلیه شود، نیاز است طول و تعداد خروجی‌های در نظر گرفته شده برای گاتر استاندارد باشد. 

کانال کفشور خطی استیل
کانال کفشور خطی

برای مثال این امکان وجود ندارد که یک گاتر با عرض 13 سانتیمتر را در طول 20 متری فقط با یک خروجی کار کند. هر چقدر تعداد خروجی‌های فاضلاب بیشتر باشد آب در زمان کمتری تخلیه می‌شود و کف سالن نيز کمتر خیس می‌شود و آب هیچ گاه از گاتر سر ریز نمی‌شود. همچنین هر چقدر طول گاتر بیشتر باشد فضای بیشتری را پوشش می‌دهد و آب سریعتر به سمت گاتر سرریز می‌شود. شیب بندی کف می‌بایست دقیق باشد و یک شیب دو طرفه به سمت گاتر وجود داشته باشد.

گاتر آشپزخانه‌ صنعتی 

گاتر آشپزخانه‌ صنعتی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ ضریب انتقال هیدرولیکی گاتر که همان صیقلی بودن کف و دیواره‌های گاتر است از ویژگی‌هایی است که یک محصول مناسب برای آشپزخانه‌ صنعتی باید دارا باشد. همان‌طور که می‌دانید آشپزخانه‌ رستوران فضایی بهداشتی است ، بنابراین نباید از گاترهای با بدنه فلزی یا ساخته شده از سنگ استفاده کنیم . زیرا این گونه گاترها گوشه‌های تیز و دیواره‌ی متخلخل دارند که محل مناسبی برای به وجود آمدن رسوب و لجن است. چنانچه آب در گاترهایی که بدنه متخلخل دارند بماند بوی بدی می‌گیرد و فضایی غیربهداشتی و البته مناسب برای رشد باکتری‌ها به وجود می‌آید.

اما گاترهای پلاستیکی به علت صیقلی بودن کف و دیواره‌ها باعث هدایت سریعتر آب می‌شوند و آب باقی مانده در گاتر تبخیر می‌شود و تشکیل رسوب نمی‌دهد. ذرات خارجی و بیرونی آب نیز به کف گاتر نمی‌چسبند و به آسودگی امکان نظافت‌کاری وجود دارد. راجب گریتینگ مناسب برای آشپزخانه صنعتی هم باید پارامترهای گفته شده مطالب پیشین رعایت شود. در حالت کلی بهتر است که گریتینگ از استیل 316 و یا پلی آمید ساخته شود. 

بهترین گاتر آشپزخانه کدام است؟

با توجه به ویژگی‌های گفته شده بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌های صنعتی گاترهای پلاستیکی با درپوش پلی آمید یا استیل است. البته نیاز است به این نکته توجه کنید که حتما در آشپزخانه از استیل 316 ضد اسید بهره ببرید زیرا که عمر مفید بیشتری دارد و در تماس با مواد شوینده سیاه و تیره نمی‌شود. به کار بردن انواع گریتینگ‌های چدنی و گالوانیزه در آشپزخانه‌های صنعتی به علت خوردگی زیاد و غیر بهداشتی بودن توصیه نمی‌شود. البته استیل 316 قیمت زیادی دارد و یک متریال لوکس به شمار می‌رود.

گاتر آشپزخانه

انتخاب مقرون به صرفه تر پلی آمید است. پلی آمید همانند استیل در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بسیار زیادی دارد و در میان سایر مواد پلیمری در برابر حرارت هم دارای بالاترین مقاومت است. به منظور افزایش مقاومت در برابر ضربه و عبور وسایل سنگین هم می‌توانید از کامپوزیت پلی آمید و الیاف استفاده کنید. شرکت هاراتون آلمان انواع گاتر آشپزخانه با گریتینگ فایبرتک را عرضه می‌کند که کیفیت و عمر مفید بالایی دارند و از نظر بهداشتی هم تایید شده هستند. 

گاتر با گریتینگ استیل مدل CAB10AHI 

این گاتر با بدنه PVC و گریتینگ‌ 316 در کلاس وزنی A15 و محصول شرکت نیکول فرانسه است. این مدل گاتر پیش ساخته استیل با ابعاد : طول یک متر، عرض 136 میلیمتر ، عمق 60 میلیمتر است و به راحتی قابلیت اتصال مدولار و ایجاد زاویه 90 درجه را دارد. 

این گاتر مناسب به کار رفتن در فضاهای متفاوت با تردد عابر پیاده همانند تراس ، بام ، روف گاردن ، سرویس بهداشتی، آشپزخانه صنعتی ، رستوران ، حمام و زیردوش و… می‌باشد. این گاتر استیل دارای قابلیت اتصال لوله خروجی کف ، جانبی و انتهایی در سایز‌های متفاوت است.

کانال با گریتینگ فلزی 

این کانال با بدنه پلی پروپیلن و گریتینگ مش گالوانیزه در کلاس وزنی B125 محصول شرکت نیکول فرانسه می‌باشد. این مدل کانال با گریتینگ گالوانیزه ویژه فضاهای صنعتی مانند مثل موتورخانه ، آشپزخانه صنعتی ، سالن تولید کارخانجات ، کف سوله، محوطه پارکینگ ، تراس و بام و فضاهای گوناگون ساختمان می‌باشد.

کفشور خطی درین
کفشور خطی درین

کانال پیش ساخته با گریتینگ فلزی گالوانیزه مدل  CAB10AHI  با ابعاد : طول یک متر ، عرض 208 میلیمتر، عمق 142 میلیمتر می‌باشد. این گاتر دارای قابلیت اتصال مدولار و ایجاد زاویه 90 درجه است. این کانال پیش ساخته دارای امکان اتصال لوله خروجی کف ، جانبی و انتهایی در سایزهای گوناگون است.