گاتر فلزی از گاتر های پر فروش و پر کاربرد در خان گاتر می باشد. که در ادامه راجب این گاتر محبوب توضیح داده شده است، با ما همراه باشید.

گاتر فلزی چیست؟

در حالت کلی دو نوع گاتر در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. گاتر کف در محوطه‌های گوناگونی مانند استخر، پارکینگ، موتورخانه و… به منظور جمع آوری آب‌های سطحی در کف درون بتن و کف‌ سازی به کار برده می‌شود. نوع دوم شامل گاترهای آب باران است که در لبه‌ی سقف‌های شیب دار در نقش ناودان برای جمع آوری و هدایت آب باران استفاده می‌شوند.

گاتر‌های کف نباید از جنس فلز باشند و تنها به عنوان درپوش می‌توان از گریتینگ‌های فلزی بهره برد. زیرا که گاترهای ساخته شده توسط ورق گالوانیزه یا استیل در اثر انبساط و انقباض بتن دفرمه می‌شوند . همچنین اگر به جز استیل 316 از سایر ورقه‌های فلزی استفاده کرد ، گاتر با گذشت زمان می‌پوسد. بعضاً از ورق خم خورده گالوانیزه به عنوان ناودان استفاده می‌شود که آن نیز مشکلات مختص به خود را دارد.

همان‌طور که مستحضرید اگر از گاتر فلزی در لبه‌ی سقف‌های شیب دار استفاده کنیم و یا گریتینگ گالوانیزه را به عنوان درپوش گاتر پیش ساخته پلاستیکی، در اثر باران‌های اسیدی ، مواد شوینده و شرایط مختلف اقلیمی- محیطی به کار ببریم ، پس از مدتی رنگ روکش گالوانیزه تغییر می‌کند و در گاتر خوردگی و پوسیدگی به وجود می‌آید.

گاتر آلومینیومی گاتر فلزی 6 سانت استیل

در حالاتی که رفت و آمد از روی گریتینگ‌ها انجام می‌شود به خاطر شکننده شدن گریتینگ‌های پوسیده ، گاتر کاملا بیهوده و بلا استفاده می‌شود. همچنین در خصوص گاترهای سقفی نیز به ویژه در حالتی که در شمال یا جنوب کشور از گاترهای فلزی بهره‌ گرفته شود، سریعا در بدنه‌ی گاتر خوردگی به وجود می‌آید.

کاربرد گاتر‌های فلزی 

گاترهای فلزی معمولا در کف قسمت‌های خارجی و داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود تا بتوانیم توسط آن ها آب‌های کف ساختمان را تخلیه کنیم. اغلب برای گاترهای سقفی که در بیرون و بالای ساختمان‌ها نصب می‌شوند و گاترهای پارکینگ به دلیل فرسایش بیشتر و احتمال زنگ‌ زدگی و شکستی بالا ، از درپوش‌های غیر فلزی استفاده می‌شود.

برای نمونه‌های داخلی ساختمان که می‌بایست داخل زیرسازی و بتن‌های کف جاسازی شوند، به دلیل انبساط و انقباض فلزات به دنبال تغییر دما ، از گاترهایی استفاده می‌شود که درپوش‌های پلاستیکی یا فلزی دارند. مدل‌های گالوانیزه‌‌ای که روکش با‌دوام دارند نیز در اثر استفاده در محل نامناسب دچار فرسایش و زنگ‌زدگی می‌شوند.

مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب و استوایی و یا باران‌های اسیدی زیاد هستند نیز برای این گونه گاترها به خصوص گاترهای ناودان و شیروانی‌ها ناسازگار هستند. بنابراین نیاز است که حتما پیش از خرید و به کار بردن آن در ساختمان خود، مطمئن شوید این نوع گاترها برای محل مورد نظر مناسب هستند. در پارکینگ‌ها و رمپ‌ها اغلب از گاترهای دارای درپوش استیل 316 استفاده می‌شود که مقاومت ک تحمل وزن بالایی دارند.

خصوصیات گاتر فلزی استاندارد

برای گاتر‌ آب باران استفاده از گاتر‌های فلزی توصیه نمی‌شود و گاتر پیش ساخته از جنس UPVC انتخاب مناسبی است. اما راجب گاترهای کف می‌توان گاتری با درپوش فلزی استاندارد را به کار گرفت که افزون بر کارایی و مقاومت وزنی بالا، مشکلات و دشواری‌های گاترهای تماما فلزی را هم نداشته باشد.

گاتر فلزی ارتفاع کوتاه

یک گاتر استاندارد ویژگی های زیر را دارد:

 • بدنه‌ی گاتر تنها یک قالب نگهدارنده است و توصیه می‌شود از جنس PVC یا PP باشد تا در انبساط و انقباض بتن انعطاف پذیری کافی را داشته باشد و مشکلات پوسیدگی گاترهای تمام فلزی رفع شود.
 • از گاتر پیش ساخته با استاندارد مقاومت وزنی متناسب با پروژه خود استفاده کنید.
 • بهتر است از گاترهای دارای دریچه فلزی در فضاهایی با خوردگی بالا بهره نگیرید. ( به غیر از گاتر دارای دریچه 316 )
 • گاتر دارای درپوش گالوانیزه برا مکان‌هایی مانند آشپزخانه صنعتی مناسب نیست.
 • گاتر چدنی برای فضاهای بهداشتی مناسب نیست.

بهترین گاتر فلزی چیست؟

گاترهای فلزی چنانچه درست انتخاب شوند، محصولات بادوامی هستند. اما لازم به ذکر است که بهترین و مقاوم‌ترین نوع گاترهای فلزی ، گاتر با استیل 316 است که توسط ورق استیل 316 تهیه می‌شود. این نوع گاترها در مقابله با پوسیدگی و خوردگی حتی در صورت کار شدن در زیر زمین و بتن مقاومت و دوام بسیار بیشتری نسبت به سایر نمونه‌های نظیر خود دارند.

درپوش گاتر فلزی

چگونگی شناسایی و خرید گاتر فلزی استاندارد:

 • نخست بهتر است از نوع کاربرد محلی که گاتر در آن نصب می‌شود مطمئن شوید.
 • افزون بر ابعاد، کلاس باری ( کلاس وزنی ) متناسب‌ با پروژه خود را در هنگام خرید گاتر در نظر داشته باشید.
 • در محل‌هایی که نوسان دما دارند از گاترهای پروپیلن  یا PVC دارای درپوش فلزی استفاده کنید.
 • نوع درپوش گاتر را متناسب با نوع مواد شوینده‌ای که در محل استفاده می‌شوند انتخاب کنید.
 • در صورت نیاز به تعویض گاترها دوباره مشاوره بگیرید تا بهترین انتخاب و با مناسب‌ترین قیمت داشته باشید.
 • در صورت امکان گاترهای مصرفی‌تان را به طور مستقیم و بدون واسطه از تولید کننده تهیه کنید تا از استاندارد بودن محصولات و گارانتی آنها اطمینان خاطر داشته باشید. 

شما برای خرید یک گاتر استاندارد و مناسب می توانید با مشاوران خان گاتر در تماس باشید. برای ارتباط با ما کلیک کنید.

متریال ساخت گاتر چیست؟

این ترنج‌های تخلیه معمولا از کانال‌ها، درپوش‌ها، خروجی‌ها و گریل و سایر لوازم نصبی ساخته شده‌اند. زمانی که در حال گزینش سیستم تخلیه آب برای یک پروژه هستیم، با انواع گوناگونی از گاتر رو به رو هستیم و این امر بسیار مهم است که بهترین نوع گاتر را از لحاظ متریال ساخت انتخاب کنیم، که متناسب با هر پروژه این انتخاب متفاوت است. انتخاب مناسب و معقول متریال گاتر ، ما را از عملکرد مطلوب این کانال‌های آبرو مطمئن می‌سازد.

متریال این کانال‌های فلزی

 • بتن تقویت شده توسط الیاف
 • بتن پلیمری 
 • فولاد ضدزنگ
 • پلی اتیلن
 • متریال گریتینگ 
 • چدن نشکن
 • چدن
 • فولاد گالوانیزه 
 • استیل
 • پلیمر

گریتینگ فلزی

لازم به ذکر است که گاترهای سقفی هم از جنس PVC تهیه می‌شوند. گریتینگ فلزی یکی از پرکاربرد ترین و رایج‌ترین گونه گریتینگ است ، که در صنایع گوناگون به کار برده می‌شود. این نوع گریتینگ ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود. گریتینگ فلزی از پانج کردن ( سوراخ کردن ) تسمه‌های فلزی در فاصله‌های مشخص با توجه به ابعاد گریتینگ به صورت گریتینگ تسمه در تسمه یا تسمه در نیم‌تسمه یا تسمه در میلگرد تهیه می‌شود و در بسیاری از صنایع امروزی مانند صنایع پتروشیمی، نفت ، گاز، مخازن و… به کار می‌رود.

انواع گریتینگ فلزی: 

 1. گریتینگ تسمه در تسمه
 2. گریتینگ تسمه در نیم‌تسمه
 3. گریتینگ تسمه در میلگرد
 4. گریتینگ تسمه در چهار پهلوی تابیده

در آخر می‌توان گفت گاترها در صنعت ساختمان دارای اهمیت و کاربردهای گوناگونی هستند و از کاربردهای این محصولات می‌توان در فرودگاه‌ها، فضاهای صنعتی‌ ، پارکینگ‌ها ، پیاده‌روها ، تراس ، روف گاردن ، استخرها ، رستوان‌ها و سرویس‌های بهداشتی و… بهره برد. 

کانال گاتر فلزی

معایب گاتر فلزی کف و باران

 1. پوسیدگی ورق گالوانیزه به مرور زمان داخل بتن
 2. عدم آب بندی صحیح گاتر
 3. هزینه ی بالای متریال و ساخت گاتر با ورق استیل 316
 4. اجرای دشوار و زمان بر
 5. مشکلات تعبیه خروجی و اتصال گاتر فلزی به لوله فاضلاب
 6. وزن زیاد و حمل و نقل دشوار
 7. عمر مفید پایین و پوسیدگی ورقهای گالوانیزه
 8. ساخت هزینه بر و دشوار
 9. نصب زمان بر و تخصصی
 10. عدم آب بندی صحیح گاترها
 11. وزن زیاد و حمل و نقل دشوار
 12. ظاهر نامناسب
 13. ایجاد سرو صدا هنگام بارندگی

سوالاتی که ممکن است برای شما ایجاد شود:

 • گاتر آهنی بهتر است یا پلاستیکی؟

هرکدام از انواع گاتر ها بسته به کاربرد آنها میتوانند بهترین گاتر باشند. به طور کلی گاتر های فلزی مقاومت بالایی در برابر ضربه و وزن زیاد دارند و گاتر های پلاستیکی pvc و pp مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند.

 • جایگزینی برای gutter فلزی وجود دارد؟

کانال های پیش ساخته فلزی تنها می توانند با گاتر های غیر فلزی جایگزین شوند و قابل تعویض با هیچ تجهیزات دیگری نمیباشند. عموما گاترها بهترین روش جمع آوری و هدایت آب های سطحی و باران در صنعت ساختمان هستند.

 • روش نصب گاتر فلزی چگونه است؟

نصب گاتر ها نیازمند تخصص و مهارت بالایی است و توصیه اکید میشود که از متخصصان این حوزه برای نصب گاتر های پلاستیکی و فلزی استفاده نمایید و خودتان این کار را انجام ندهید.

 • گاتر های آهنی را میتوان سفارش داد؟

بله میتوانید انواع گاترهای فلزی را نیز مانند گاترهای پی وی سی یا پلی پروپیلن به تولید کنندگان تخصصی این محصولات مانند hpk، سفارش دهید تا دقیقا مناسب با پروژه خود تولید شده و به شما تحویل شوند .

گاتر فلزی ارتفاع کوتاه

در نتیجه انتخاب و خرید یک گاتر امری بسیار مهم در صنعت های ساختمان سازی و… می باشد. در نتیجه بهتر است از شرکت های معتبر این کانال ها را تهیه کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. برای خرید گاتر با کیفیت یا مشاوره می‌توانید با خان گاتر در تماس باشید.