گاتر پیش ساخته چیست؟

گاتر پیش ساخته نمای زیرکار

فهرست مطالب

گاتر پیش ساخته با درپوش پلاستیکی شیاری

گاتر پیش ساخته چیست؟

انواع گاتر پیش ساخته : برای گردآوردن آب‌های‌ سطحی‌ ابداع شده اند. گاترها را می شود از نگرش مقاومت‌ وزنی ، ابعاد ، جنس و کاربری دسته‌ بندی‌ کرد. در این مطلب هدف داریم که انواع‌ گاتر پیش‌ ساخته‌ حاضر در ایران و رده‌ بندی آن ها را تعریف کنیم. ولی قبل از هر چیز‌ باید بودجه‌ طرح ، لزوم پروژه‌ (کاربری) و نقص های آن بررسی‌ شود‌ تا دقیقاً بدانیم چطور گاتر پیش‌ ساخته‌ مناسب با برنامه ساختمانی مان را تعیین نماییم.

بر حسب استاندارد‌ EN1433 اروپا گاترهای پیش ساخته‌ به 5 قسمت گروه‌ بندی می گردند. در این بخش‌ این دسته بندی ها و کاربرد هر یک از آنها توضیح داده می‌شود‌ .

کلاس استقامت وزنی A15

گاترهای پیش ساخته طبقه‌ بندی شده در این کلاس استقامت وزنی تا یک و نیم تن طاقت دارند. و برای فضا های با تردد‌ عابر‌ پیاده در ساختمان های قابل‌ سکونت کاربرد دارند. سقف ، تراس‌ ، روف گاردن ، موتور خانه ، سرویس بهداشتی‌ ، استخر‌ و … از جمله مکان هایی هستند که گاترهای A15 در آن ها مورد بکارگیری قرار خواهد گرفت.

کلاس استقامت وزنی B125

این کلاس‌ مقاومتی گاتر پیش ساخته تحمل سنگینی اتومبیل را دارد. برای پارکینگ های قابل‌ سکونت یا کارخانجاتی که لیفتراک های سبک‌ با چرخ باد‌ شده تردد دارند می توان از این نوع کلاس مقاومتی استفاده کرد. مورد دیگر این که مدل های پلی آمید این کلاس برای فضاهای صنعتی که خورندگی زیاد دارند مانند آشپزخانه رستوران‌ ها ، به اضافه اینکه قسمت هایی از ساختمان‌ که در معرض‌ پرتو شدید اشعه ی خورشید هستند و نقاط گرمسیری ، مناسب هستند.

کلاس مقاومت وزنی C250

این دسته گاتر پیش ساخته مقاومت وزنی برای رمپ ورودی پارکینگ ها و فضاهای صنعتی مناسب می باشد . گاترهای کلاس‌ C250 تا بیست و پنج تن تحمل بار‌ به ازای محور تایر‌ باد شده دارند. کلاس‌ C250 -HD نیز به گاترهای با حاشیه ی فلزی گفته‌ می‌شود‌ که برای مکان های شهری‌ مناسب می باشند. همینطور دارای دوام بالاتری نسبت به گاترهای C250 معمولی دارند .

کلاس مقاومت‌ وزنی D400 و F900 :

این گاترها برای کاربری های ویژه مانند بندر ها ، فرودگاه ها و سایر محوطه‌هایی‌ که ابزار بسیار سنگین رفت‌ و آمد دارند ، مورد‌ بهره برداری قرار می گیرند. البته در حال حاضر گاتر پیش ساخته این کلاس‌های‌ مقاومتی در ایران حاضر نمی باشند.

گاتر پیش ساخته از نظر اندازه چند نوع می باشد؟

محل نصب گاتر پیش ساخته
محل نصب گاتر پیش ساخته

گاترهای پیش ساخته در سایزهای گونانگون تولید می شوند. به صورت کلی اندازه گاترهای پیش ساخته موجود در ایران به شرح موارد زیر می باشد:

 • دارای عرض 12 * ارتفاع 9 سانتیمتر
 • عرض 13 * ارتفاع 5.5 ، 6 ، 10 و 11.5 سانتیمتر
 • عرض 15 * ارتفاع 6 سانتیمتر
 • در عرض 16 * ارتفاع 7.5 ، 9.5 ، 15 و 20 سانتیمتر
 • عرض 20 * ارتفاع 14 و 20 سانتیمتر
 • عرض 25 * ارتفاع 10 و 19 سانتیمتر

در زمان تعیین سایز گاتر پیش ساخته‌ به این مساله توجه داشته باشید که به صورت کلی گاترهای پیش‌ ساخته‌ که بدنه ی آن ها از جنس پلیمری تولید می گردد به دلیل صیقلی گشتن کف و دیواره‌ها‌ می توانند آب را با سریعتر و در مدت تایم کمتری تخلیه‌ کنند. در نتیجه در زمان طراحی اندازه گاتر 2/3 گاترهای سنتی‌ ساخته‌ شده از سنگ یا بتن در نظر گرفته می‌شود‌ . برای پارکینگ ها اکثراً پهنای 13 یا 16 سانتیمتر بسنده است. طول گاترهای پیش‌ ساخته معمولاً 50 یا 100 سانتیمتر است که به صورت ماژولار در طول مطلوب قابل‌ بیشتر شدن است‌.

کانال گالونیزه گاتر پیش ساخته

گاتر پیش‌ ساخته‌ از زاویه جنس به چند مدل تقسیم می شود‌؟

بدنه ی گاترهای پیش ساخته‌ بیشتر از جنس پلی پروپیلن یا PVC تولید می شود. در برخی از طرح ها یک لبه‌ ی گالوانیزه به عنوان محافظ‌ در دو طرف گاتر و قسمت نشیمن گریتینگ نصب‌ شده است. ولی جنس گریتینگ ها می تواند با دقت به کاربری پروژه از جنس پلاستیک یا فلزی باشد.

گاتر پیش ساخته

اشکال گاتر پیش ساخته‌ از نظر جنس گریتینگ عبارت هستند از:

 1. چدنی
 2. گالوانیزه
 3. استیل
 4. پلی آمید
 5. PVC
 6. کامپوزیتی
 7. پلی پروپیلن

گاتر پیش‌ ساخته‌ از نگاه کاربری :

بعد از تعیین کلاس‌ استقامت وزنی و ابعاد مورد نیاز برای گاتر پیش ساخته‌ ، نوبت‌ به تعیین جنس گریتینگ می رسد. در تعیین گریتینگ پارامترهای متفاوتی در نظر گرفته می شود. از جمله این پارامترها می شود به معماری فضا‌ و انتخاب رنگ و شکل‌ گریتینگ مناسب با فضای هدف اشاره‌ کرد. مطلب دیگری نیز که بایستی در دید داشت بحث‌ خورندگی است‌ . در محیطی که کف با مواد اسیدی پاکسازی می گردد حتماً باید‌ از گریتینگ های از جنس پلاستیک یا استیل 316 استفاده نمود.

نوع دیگری از گاتر پیش‌ ساخته‌ نیز برای حاشیه ی سقف های شیب دار به عنوان ناودان‌ احداث می گردد که بدون گریتینگ بوده است. و برای گرد آوری آب باران در ساختمان های ویلایی یا سوله کارخانجات کاربرد دارد‌ . این گاتر‌از‌جنس UPVC تشکیل می شود‌. با در نظر گرفتن‌ همه موارد بالا از بین اشکال گاتر پیش‌ ساخته‌ می توان‌ یک گاتر شایسته با درخواست پروژه انتخاب‌ نمود به صورتی که تا آخر طول عمر ساختمان‌ گاتر پیش‌ ساخته احتیاج به تعویض‌ و تعمیر نداشته باشد‌.

کفشور خطی یا گاتر چیست ؟

در این مطلب به توضیح کفشور خطی یا گاتر و انواع آن میپردازیم . کفشور [...]

گاتر پیش ساخته با درپوش پلاستیکی

گاتر پیش ساخته با درپوش پلاستیکی، یکی از انواع گاترهای پیش ساخته است که برای [...]

گاتر چیست

حتما تابه‌حال متوجه آب جمع‌شده گوشه استخر، پارکینگ یا سایر فضاها شده‌اید که به‌طرز جادویی [...]

4 دیدگاه

گاتر چیست؟

حتما تابه‌حال متوجه آب جمع‌شده گوشه استخر، پارکینگ یا سایر فضاها شده‌اید که به‌طرز جادویی [...]

 کفشور خطی استخری استیل

کفشورها در واقع رابطی هستند که باعث می‌شوند؛ آب‌ها و مایعات سطح و روی زمین [...]

پوشش های گریتینگ

پوشش گریتینگ سه گونه متفاوت است : اولی روکش رنگ دومی روکش پلی اتلین سبک [...]

2 دیدگاه

گاتر

گاتر پارکینگ و رمپ

Gutter ها یا همان کانال های پیش ساخته انواع مختلف دارند که یکی از پرکاربردترین [...]

سوالات متداول

گاتر چگونه دسته بندی مب شود؟

برای گردآوردن آب‌های‌ سطحی‌ ابداع شده اند. گاترها را می شود از نگرش مقاومت‌ وزنی ، ابعاد ، جنس و کاربری دسته‌ بندی‌ کرد.

گاتر کلاس استقامت وزنی A15 چیست؟

گاترهای پیش ساخته طبقه‌ بندی شده در این کلاس استقامت وزنی تا یک و نیم تن طاقت دارند. و برای فضا های با تردد‌ عابر‌ پیاده در ساختمان های قابل‌ سکونت کاربرد دارند. سقف ، تراس‌ ، روف گاردن ، موتور خانه ، سرویس بهداشتی‌ ، استخر‌ و … از جمله مکان هایی هستند که گاترهای A15 در آن ها مورد بکارگیری قرار خواهد گرفت

گاتر کلاس استقامت وزنی B125 چه کاربردی دارد؟

این کلاس‌ مقاومتی گاتر پیش ساخته تحمل سنگینی اتومبیل را دارد. برای پارکینگ های قابل‌ سکونت یا کارخانجاتی که لیفتراک های سبک‌ با چرخ باد‌ شده تردد دارند می توان از این نوع کلاس مقاومتی استفاده کرد. مورد دیگر این که مدل های پلی آمید این کلاس برای فضاهای صنعتی که خورندگی زیاد دارند مانند آشپزخانه رستوران‌ ها ، به اضافه اینکه قسمت هایی از ساختمان‌ که در معرض‌ پرتو شدید اشعه ی خورشید هستند و نقاط گرمسیری ، مناسب هستند.

ناودان کلاس مقاومت وزنی C250 مناسب چه مکان هایی است؟

این دسته گاتر پیش ساخته مقاومت وزنی برای رمپ ورودی پارکینگ ها و فضاهای صنعتی مناسب می باشد . گاترهای کلاس‌ C250 تا بیست و پنج تن تحمل بار‌ به ازای محور تایر‌ باد شده دارند. کلاس‌ C250 -HD نیز به گاترهای با حاشیه ی فلزی گفته‌ می‌شود‌ که برای مکان های شهری‌ مناسب می باشند. همینطور دارای دوام بالاتری نسبت به گاترهای C250 معمولی دارند .

گاتر کلاس مقاومت‌ وزنی D400 و F900 چه کاربردی دارند؟

این گاترها برای کاربری های ویژه مانند بندر ها ، فرودگاه ها و سایر محوطه‌هایی‌ که ابزار بسیار سنگین رفت‌ و آمد دارند ، مورد‌ بهره برداری قرار می گیرند. البته در حال حاضر گاتر پیش ساخته این کلاس‌های‌ مقاومتی در ایران حاضر نمی باشند.

در زمان تعیین سایز گاتر پیش ساخته‌ به چه چیزی باید توجه کنیم؟

به صورت کلی گاترهای پیش‌ ساخته‌ که بدنه ی آن ها از جنس پلیمری تولید می گردد به دلیل صیقلی گشتن کف و دیواره‌ها‌ می توانند آب را با سریعتر و در مدت تایم کمتری تخلیه‌ کنند.

جنس های گاتر پیش ساخته چیست؟

بدنه ی گاترهای پیش ساخته‌ بیشتر از جنس پلی پروپیلن یا PVC تولید می شود. در برخی از طرح ها یک لبه‌ ی گالوانیزه به عنوان محافظ‌ در دو طرف گاتر و قسمت نشیمن گریتینگ نصب‌ شده است. ولی جنس گریتینگ ها می تواند با دقت به کاربری پروژه از جنس پلاستیک یا فلزی باشد.

در تعیین گریتینگ باید به چه چیزی توجه کنیم؟

در تعیین گریتینگ پارامترهای متفاوتی در نظر گرفته می شود. از جمله این پارامترها می شود به معماری فضا‌ و انتخاب رنگ و شکل‌ گریتینگ مناسب با فضای هدف اشاره‌ کرد. مطلب دیگری نیز که بایستی در دید داشت بحث‌ خورندگی است‌ . در محیطی که کف با مواد اسیدی پاکسازی می گردد حتماً باید‌ از گریتینگ های از جنس پلاستیک یا استیل 316 استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید