گریتینگ از عناصر فلزی ساخته شده است که به شکل طولی و عرضی در کنار هم قرار گرفته و یک شبکه ای به صورت توری می سازند. از مشخصات گریتینگ میتوان به وزن مناسب، قیمت مناسب، مقاومت بالا، ظاهر خوب، اقتصادی بودن و همچنین امکان عبور هوا اشاره کرد. خرید گریتینیگ با این مشخصات گفته شده برای مشتریان بسیار با صرفه و مناسب است. از کاربردهای این محصول می توان به استفاده در سقف‌های کاذب و پوشش کف اشاره داشت. در ادامه به نکات بیشتری راجب این محصول خان گاتر اشاره شده است. 

انواع گریتینگ: 

گریتینگ پلاستیکی

مدل پلاستیکی این محصول از انواع متفاوتی از این نوع گریتینگ است که به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر بفردی مانند وزن پایین و مقاومت بالا دارای کاربری زیادی می‌باشد. مدل و جنس های پلاستیکی دارای فروش مناسبی بوده و با قیمتی متفاوت به بازار مصرف عرضه می‌گردد و نیز مدل های پلاستیکی و کامپوزیت دارای انواع سفارشی نیز می‌باشد.

گریتینگ پلاستیکی به عنوان یکی از انواع گریتینگ شناخته می‌شود که کاربری خاص خود را با توجه به کیفیت ساخت و نوع ارائه شده به لحاظ ساختار و جنس دارد. در واقع جنس پلاستیکی آن مانند انواع دیگر از این محصول صفحات مشبک پلاستیکی هستند که در مکان‌های خاصی قابل استفاده می‌باشند.

با توجه به جنس ساختاری خود کاربردهای متفاوتی دارند اما اغلب از جنس پلاستیکی برای درپوش‌هایی استفاده می‌شود که در کانال‌های آب وظیفه هدایت آب را بر عهده دارند.از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده از آن برای کفی پله اشاره کرد.برای این که بتوان کف محوطه‌های گوناگون را به خوبی پوشش داد می‌توان از انواع گریتینگ بادوام و مقاوم استفاده کرد.

در اصل در مکان‌هایی که تردد عابرین وجود دارد جهت درپوش مخازن از مدل پلاستیکی این محصول استفاده می‌شود.این محصول در برابر رطوبت و عوامل جوی مانند برف و باران می‌تواند مقاومت مناسبی از خود نشان دهد از این رو کاربری آن بیشتر به عنوان درپوش کانال در نظر گرفته می‌شود.

گریتینگ پلاستیکی
گریتینگ پلاستیکی

انواع گریتینگ پلاستیکی عبارتند از:

 1. UPVC
 2. پلی آمید
 3. پلی آمید کامپوزیت
 4. PP

هر یک از این مدل ها نسبت به یکدیگر معایب و مزایای مخصوص خود را دارند. به طور کلی جنس های پلاستیکی برای فضاهای با خورندگی بالا پیشنهاد می شوند. از گریتینگ های UPVC به دلیل داشتن طرحها و رنگهای متنوع، می توان در فضاهای لوکس، همچنین دور استخرها یا سرویسهای بهداشتی استفاده نمود. از مدل های پلی آمید و پلی آمید کامپوزیتی برای آشپزخانه های صنعتی، پارکینگ ساختمان ها و سایر فضاهایی که نیاز به یک گریتینگ مقاوم در برابر ضربه، حرارت و خورندگی داشته باشیم، استفاده می کنیم.

به خصوص گریتینگهای پلی آمید کامپوزیت که همراه با گاتر پیش ساخته عرضه می شوند، برای پارکینگ ها و فضاهایی که مقاومت وزنی بالا مورد نیاز باشد، گزینه ی خرید مقرون به صرفه و مناسبی است. گریتینگ های پلی پروپیلن هم برای محوطه ها و استخرها کاربرد دارند. پلی پروپیلن در رنگهای سفید، آبی و مشکی عرضه می شود و از مقاومت وزنی پایینتری به نسبت گریتینگهای پلی آمید برخوردار است.

گریتینگ فلزی: 

این محصول با استفاده از تسمه ها و میلگردهای فولادی ساخته می شود. درپوش فلزی دارای کاربردهای زیادی است و در جاهای متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد. از این محصول میتوان در پروژه هایی که در آن از سنگر‌ها و پله ها تا کف سازی و کف پوش استفاده کرد. این درپوش‌های فلزی به نیازهای زیادی از مخاطبان پاسخ می‌دهد و همینطور بهتر است بدانید که برای مقاوم شدن نسبت به آسیب های محیطی نیاز به پوششی مستحکم دارد.

گریتینک فلزی با سه مورد فنی اصلی شناخته شده که بر وزن گریتینگ و استحکام آن تاثیر زیادی دارد:

 • ارتفاع و ضخامت تسمه باربر
 • ارتفاع و ضخامت رابط (تسمه، نیم تسمه، میلگرد یا چهارپهلوی تابیده)
 • چشمه یا مش بندی

گریتینگ کامپوزیت:

گریتینگ فایبرگلاس یا همان کامپوزیت که یک نوع دیگر از انواع این محصول است که به نسبت با متریال آن ویژگی‌های متنوع و متفاوتی با گریتینگ فلزی دارد. از مهم‌ترین مزایای این درپوش به نسبت نوع فلزی علاوه بر برتری‌ در خواص مکانیکی و شیمیایی این است که به نسبت نیاز و درخواست مشتری می‌توان محصول نهایی را در بازه وسیعی تغییر داد.

گریتینگ فایبرگلاس
گریتینگ فایبرگلس

لازم به ذکر است که در مکان هایی که با توجه به شرایط محیطی مثل رطوبت یا خورندگی محیط که نمی شود از گریتینگ فلزی استفاده نمود، جنس کامپوزیت بهترین جایگزین برای آن است.

کاربرد این نوع گریتینگ:

 • در صنایع غذایی
 •  آزمایشگاه ها
 • کارخانجات بهداشتی
 • صنایع داروسازی و  پزشکی
 • آشپزخانه های صنعتی
 • موتورخانه
 • صنایع نفت و گاز
 • پالایشگاه ها
 • محیط های بهداشتی و استریل.

 گریتینگ استیل

در اندازه های مختلف و طرح های متفاوت و برای کاربری های مختلف قابل طراحی و تولید است. گریتینگ استنلس استیل به مقاومت در برابر زدگی و خوردگی و عمر بالا معروف شده است. این نوع محصول با اینکه هزینه تولید نسبتا بالایی دارد، اما در صنعت داروسازی، شیمیایی و غذایی، آشپزخانه های صنعتی، مخازن، نگهداری شیر، درپوش، کفشور، صافی و … طرفداران بسیار زیادی دارد.

دلیل این پر طرفدار بودن را می توان مقاومت بسیار زیاد گریتینگ استیل در فضای های اسیدی و بسیار مرطوب دانست. این محصول همچنین زیبایی منحصر به فردی دارد و در محیط هایی که زیبایی بصری اولویت است به کار گرفته می شود.

محوطه گریتینگ شده استیل
محوطه گریتینگ

گریتینگ چدن:

این نوع درپوش از جنس چدن داکتیل تولید شده و جزو محکم ترین گریتینگ ها برای استفاده در فضاهایی با تردد بالای خودرو و یا پیست اسب سواری و… به حساب می آید. 

کاربرد گریتینگ چدنی 

 • روی کانال آب یا کانیوو های حاشیه خیابان ها
 •  رمپ پارکینگ ساختمان های مختلف
 •  محوطه کارخانجات 
 •  فضاهای مختلف دیگر 

این محصول برای اینکه هزینه قالب بسیار بالایی دارد، در ابعاد محدودی تولید میشود و ابعاد آن معمولا درطول های 50 سانتی متر و عرض های 13 تا 20 سانتی متر می باشد. نکته مهم درباره گریتینگ چدن کلاس وزنی آن می باشد که برای محیط هایی با تردد بالای خودرو حتما باید کلاس وزنی آن عدد 25 تن یا 40 تن باشد.

گریتینگ آلومینیوم:

این محصول از انواع صفحات مشبک موجود در بازار می باشد که در مواردی به کار می رود که کاهش وزن و کیفیت بالا مطرح می باشد. گریتینگ آلومینیوم در مکان هایی با قابلیت خورندگی بالای قطعات مورد استفاده قرار می گیرد.  آلومینیوم در مقابل با رطوبت بسیار مقاوم است و نسبت به سایر فلزات و مدل های دیگر از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. این محصول به خاطر داشتن ساختاری مناسب دارای جذب آلودگی بسیار کم نسبت به آهن و سایر مواد اولیه دیگر در ساخت محصولات گریتینگ است. 

درپوش گاتر پلاستیکی گریتینگ

اجزای تشکیل دهنده گریتینگ

تسمه باربر (Bearing Bar):

تسمه ای که بار گریتینگ را تحمل می کند و روی نشیمنگاه یا ساپورت های دوطرف سازه قرار می‌گیرد.

رابط (Cross Bar):

در جهت عمود بر تسمه های باربر نصب می گردد که وظیفه آن حفظ چشمه های گریتینگ و عدم اعوجاج شکل هندسی آن است. رابط در انواع تسمه، نیم تسمه، میلگرد و چهارپهلوی تابیده شناخته می شود.

چشمه (Mesh):

به ابعاد شبکه های داخلی گریتینگ یا به عبارتی فاصله بین تسمه‌های باربر و فاصله بین رابط ها از یکدیگر مشبندی یا چشمه گفته می شود و همچنین با دو عدد به شکل X*Y نمایش داده می شود.

عدد اول X نشان دهنده فاصله میان تسمه‌های باربر و عدد دوم Y معرف فاصله بین رابط ها است. در نقشه‌های شاپ کارگاهی و اطلاعات فنی و بازرگانی گریتینگ کلیه اندازه‌ها طبق استاندارد ISO با واحد میلیمتر مشخص می‌شوند.

کاربرد گریتینگ

از کاربرد گریتینگ ها علاوه بر مواردی که در فوق ذکر شده میتوان اشاره داشت اما با توجه به مکان و نوع استفاده از آن ها متفاوت می باشد. از جمله کاربردهای متفاوت و زیاد این محصول می توان به استفاده از آن ها به عنوان کفپوش مکان های عملیاتی و همینطور در جهت انجام عبور و مرور، استفاده به عنوان تهویه هوا، نورگیر و…، استفاده در پله های اضطراری به عنوان کفپوش و به کارگیری آن ها در ساخت فیلتر جریان آب و یا به عنوان درپوش کانال آب اشاره داشت.

آن جایی که تمام مدل های این محصول خان گاتر به شکل شبکه ای هستند، امکان عبور نور و هوا از میان شبکه های آن ها وجود دارد. روش تولید شبکه گریتینگ ها به دو شکل سنتی و مدرن صورت می گیرد. به طور گسترده از انواع گریتینگ ها در کارخانه های صنعتی و معابر شهری استفاده می شود. 

دربوش گاتر

برخی از این کاربردها شامل موارد زیر است:

 •  کف پوش کارخانه ها و کارگاه ها
 • حفاظ درب و پنجره های ساختمان
 • دریچه های کانال فاضلاب شهری
 • درپوش جدول بندی خیابان ها
 • بیلبورد و تابلو های اطلاع رسانی و تبلیغاتی
 • راه پله ساختمان های مسکونی و تجاری
 • آب نما و نورپردازی میدان ها و پارک های تفریحی
 • راه پله های فرار و اسپیرال
 • پارکینگ های طبقاتی

رعایت ایمنی کارهای متفاوت با گریتینگ

ایمنی، یک شکل معمول از گریتینگ فلزی است که برای راهرو مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه برای افزایش اصطکاک و کمک به جلوگیری از خطرات لغزش یا سقوط اشیا طراحی شده است. این اصطکاک با الماس های کوچک فراهم میشود. دارای سطح باز زیادی است که جریان فاضلاب  و هوا را امکان پذیر می کند.

 قیمت گریتینگ

قیمت گریتینگ با توجه به روش ساخت و نوع موادی که در ساختار آن وجود دارد میتواند تغییر کند. به عنوان مثال قیمت مدل تسمه در تسمه فلزی حدودا 33 هزار تومان و قیمت مدل تسمه در تسمه گالوانیزه 37 هزار تومان می‌باشد. وزن شبکه فلزی یکی از مواردی است که روی قیمت نهایی آن تاثیر مستقیم دارد. از آنجایی که از این محصول بیشتر در پیاده روها استفاده می‌شود، لازم است با ایمنی و دانش کافی انتخاب شود.

مزایای استفاده از گریتینگ

 • از مزایای این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • گریتینگ در برابر خوردگی از مقاوت خوبی برخوردار است.
 • سطح آن نیاز به نظافت و نگهداری ندارد.
 • این محصول در مقایسه با محصولات دیگر نصب آسانی داشته و کم هزینه است.
 • استفاده از مدل گالوانیزه شده، مقاومت بالایی در شرایط آب و هوایی نامطلوب داشته و نیازی به رنگ آمیزی ندارد.
 • ضد لغزش و ایمن بودن این محصول سبب شده است که از آن در پروژه های ساختمانی و همچنین برای ساخت راه پله و پاگرد استفاده شود.

ویژگی های گریتینگ

گریتینگ از ویژگی ها و مشخصات متفاوتی برخوردار است و مزیت های فوق العاده ای دارد. این مزایا و ویژگی ها عبارتند از:

 • مقاومت بسیار زیادی دارد
 • از وزن پایین و سبکی برخوردار است
 • دارای ظاهری زیبا و خوب می‌باشد
 • نورگیر است
 • امکان عبور هوا را فراهم میکند و برای تهویه هوا به شدت مناسب می‌باشد
 • توان و ظرفیت باربری بالایی دارد
 • از قیمت مناسب، اقتصادی و مقرون به صرفه ای برخوردار می‌باشد

خرید گریتینگ صنعتی پلاستیکی

فروشنده کانال مشبک پلاستیکی و انواع دیگر از گریتینگ این محصول را به شکل‌های مختلفی تولید و عرضه می‌کند تا مشتریان بتوانند به راحتی به محصول مورد نظر دسترسی داشته باشند. تهیه مناسب‌ترین نوع و کاربردی‌ترین انواع دریچه های مشبک پلاستیکی برای خریداران صنایع مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. البته قیمت این محصولات و انواع دیگر از گریتینگ نیز یکی از عوامل مهم در خرید و فروش این محصول می‌باشد.