گریل استخری

گریل استخری یک‌ مدل گاتر با درپوش است. گریل استخر همانطور که از نامش مشخص است برای جمع آوری آب دور استخر و جکوزی ها و فضاهای ورزشی کاربرد دارد. در استخرهای سرریز برای جمع آوری آب سطح استخر و تصفیه آن از گریل استخر استفاده می گردد. گریل استخری برروی کانال آب دور استخرها و جکوزی ها قرار گرفته است. همچنین برای جمع آوری آب سرریز استخر و جکوزی همیشه یک گاتر یا فضای آبرو دور فضای استخر ساخته می‌شود و روی آن از گریل استخری بهره برداری می‌شود.

جنس این گریل استخری از PP یا UPVC است. امروزه در بسیار موارد کانال آب دور استخر نیز به صورت پیش ساخته است که مزیت‌های زیادی در مقابل با کانال هایی دارد که با سنگ ساخته می‌شوند. البته در مکان‌هایی که استخر یا جکوزی به شکل دایره ای یا بیضی هستند به ناچار باید کانال دور آن با سنگ ساخته می‌شود و سپس روی آن گریل استخری انعطاف پذیر قرار می دهند تا آن را به شکل دایره اجرا کرد.

انواع متنوع گریل استخر از نظر جنس، ابعاد و ساختار تولید و عرضه می شود و در بازار ایران موجود است. گریل‌های استخر از نظر ابعاد در سایزهای 13 الی 30 سانتی متر ساخته می شوند که بیشتر برای استخرهای مسکونی و اندازه کوچک از عرض 13 و برای استخرهای عمومی و بزرگ از عرض 20 سانتی متری استفاده می شود. ارتفاع لبه‌ی گریل‌های استخری هم 2 سانتی متر می‌باشد که می‌شود آن را با گاتر پیش ساخته یا بدون استفاده از آن بکارگیری نمود.

گریل‌های استخری در جنس‌ها و مدل‌های زیر تولید و عرضه می‌شوند:

  •  گریل استخری پلی پروپیلن (PP)
  •  گریل استخری ABS
  •  گریل استخری UPVC
  •  گریل استخری استیل

لازم به ذکر است که گریل‌های UPVC از استحکام و مقاومت بیشتری در برابر با گریل‌های ABS یا PP دارند. همچنین در مدل‌هایی که نیاز به ابعاد یا طرح خاصی متناسب با معماری استخر داشته باشیم، از جنس استیل بهره برداری می‌کنیم. گریل‌های استیل را می‌توان رنگ آمیزی کرد که این مدل سبب زیبایی بیشتر و هم‌خوانی رنگ گاتر با کف را خواهد داشت.

کاربردهای گریل متنوع است و فقط به عنوان درپوش کانال های محوطه استخرها کاربرد ندارد بلکه در صنایع غذایی و آشپزخانه های صنعتی نیز بکارگیری می شود. گریل های تولیدی در خان گاتر با بیشترین کیفیت تولید شده و قابل نصب در کانال های مستقیم و منحنی است.

همچنین در صورتی که سایز کانال دور استخر استاندارد نباشد، می توان گریل استیل را در عرض دلخواه تولید کرد. البته توجه کنید که هزینه ی گریل‌های سفارشی استیل بسیار بیشتر از مدل پلاستیکی می‌باشد. در موارد خاص که نیاز به یک طراحی لوکس برای استخر داشته باشیم، از گریل‌های استیل بهره برداری می‌کنیم.

شکل ظاهری گریل‌های استخری

در زمان ساخت استخرها فاکتورهای مهمی در طراحی نقش دارند ولی امنیت استخر مهم‌ترین نکته در هنگام ساخت این مکان است. سطح خیس کنار استخرها سبب سر خوردن افراد می شود به همین دلیل با نصب گریل استخر در اندازه لازم از این مشکل جلوگیری می شود. از سایر مزایای این محصول می‌شود به بادوام بودن، مقاوم بودن در برابر لیز خوردن افراد، راحت تمیز شدن و تنوع در رنگ اشاره داشت.

گریل های استخر دو پیم دریاچه آبی ویژگی نصب به شکل دایره ای و دور جکوزی را به خوبی دارند. با توجه به متریال مرغوب مورد استفاده در تولید گریل درجه یک تحمل وزن بالایی را داشته و علاوه بر نصب در آب روی استخر های سرپوشیده و روباز قابلیت نصب در مکان‌های صنعتی و پارکینگ‌های آبرو را دارند. 

طراحی انواع گریل‌ استخری

 گریل استخری پینی که در سه حالت تک پین، دو پین و سه پین تولید می‌شود. نوع دیگر کریل، گریل استخری قالبی است که یک تکه 50 سانتیمتری ریجید می‌باشد. نوع سوم گریل استخری مدل قالبی است و قابلیت انعطاف منحنی را دارد. در ادامه به ویژگی هر کدام از این گریل‌ها اشاره می‌کنیم:

گریل‌هایی که به شکل پازلی یا پینی تولید می شوند به صورت قطعات 2 سانتی متری به وسیله یک یا چند پین به یکدیگر متصل شده و به طول سفارشی روی کانال آب قرار می گیرند. مشکل این نوع گریل‌ها مقاومت وزنی پایین کی‌باشد. چون که بعد از مدتی استفاده پین‌ها از یکدیگر جدا شده و گریل شکسته می‌شود.

گریل‌های قالبی که به صورت یک قطعه 50 سانتی متری به صورت یکپارچه که بیشتر از جنس UPVC تولید و عرضه می شوند. این گریل استخری از کیفیت مناسب و مقاومت وزنی بسیار زیادی برخوردار بوده و حتی می توان از آن ها در قسمت‌های صنعتی هم استفاده کرد.

گریل استخری

گریل‌های قالبی با ویژگی انعطاف از یک گریل به طول 50 سانتی متر که یک تکه و ریجید می باشد تشکیل شده اند که به راحتی با برش زبانه ی کنار گریل، قابلیت انعطاف پذیری در خطوط منحنی دور استخر یا جکوزی را پیدا می‌کنند. در بین مدل‌های مختلف گریل استخر این نوع گریل بهترین گزینه برای استخرهای گرد یا منحنی می‌باشد. این گریل‌ها که نه تنها مشکل گریل‌های پینی را ندارد بلکه قابلیت انعطاف پذیری را نیز دارد.

گریل فلزی استخر

این مدل گریل از جنس گالوانیزه، استیل یا چدن همراه با گاتر پیش ‎ساخته برای پارکینگ یا سایر محوطه‌ها قابل استفاده است.

گریل پلاستیکی استخر

گریل پلاستیکی از جنس UPVC یا PP هستند و بیشتر برای جکوزی، زیر دوش‌ها، رختکن و استخر کاربرد دارند.

گریل جکوزی

گریل جکوزی در واقع همان گریل پلاستیکی است که با داشتن ویژگی انعطاف‌ پذیری در جکوزی‌های گرد استفاده می‌شود.

گریل موتورخانه

این مدل کانال گریل با گاتر پیش‌ ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد و از مقاومت بالایی برخوردار است.

خصوصیات و ویژگی‌های گریل استخر و جکوزی:

  • مقاومت در مقابل لغزش افراد
  •  آسان بودن شستشو و تمیز کردن
  •  مقاوم در برابر با کلر استخر و جکوزی
  •  دارای رنگ‌های مختلف و ثبات رنگ گریل
  •  متناسب با اندازه کانال گریل استخر و جکوزی
  •  پهنای این نوع آبراه‌ها اکثرا از 125 میلی متر تا 400 میلی متر متغیر ‌می‌باشند.

گریل استخری استیل

گریل استخری استیل در کاربری‌هایی که نوع معماری و ساخت استخر خاص است و نیاز به طراحی متنوع با گریل های پلاستیکی داشته باشیم مورد بکارگیری قرار می‌گیرد. گریل استخر استیل به صورت عادی به همراه گاتر پیش ساخته از مدل پلاستیکی مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. در این صورت بدنه گاتر داخل بتن قرار گرفته و در پایان گریل استخری استیل بر روی آن قرار می‌گیرد.

همچنین در مدل سنتی می‌شود بدنه کانال آبرو دور استخر را از جنس سرامیک با مصالح بنایی ایجاد کرد به صورتی که دو طرف آن یک پله 2 سانتی متری برای محل قرار گرفتن گریل ساخته شود. گریل استخری استیل می تواند از مدل ورق 316 یا 304 طراحی و عرضه شود. همانطور که در ابتدا گفته شد ویژگی تولید این گریل های استخری در ابعاد و اندازه های مختلف به شکل سفارشی هم وجود دارد.

گاتر فلزی استخری

گریل استخر استیل علاوه بر ویژ‌گی‌هایی که گفته شد سبب زیبایی استخر شما نیز می‌شود. طرحی خاص و فوق‌العاده جذاب به معماری شما می‌بخشد. این محصول به ویژه در مورد استخر های خصوصی که احتمالا طرح های یکنواخت گریل های پلاستیکی ساده جذابیت چندانی برای فضای ما نداشته باشد، کاربرد دارد.

علاوه بر زیبایی، این گریل ها از عمر مفید و استحکام بیشتری نسبت به جنس‌های دیگر دارند. گریل‌های معمولی که بکارگیری می‌شود، به صورت عادی از جنس پلی پروپیلن و به شکل قطعات پازلی دو سانتی متری هستند که در مدل های دو پین و تک پین در بازار موجودند.

همانطور که اشاره شد این گریل های استخری پس از مدتی استفاده از بخش پین ها، از همدیگر جدا شده و علاوه بر ظاهر نه چندان زیبایی که استخر به خود می‌گیرد، می تواند برای افراد خطرناک باشد و سبب زمین خوردن افراد در هنگام استفاده از استخر شود. اما گریل استخری استیل، به شکل قطعات یک متری پیش ساخته و یک تکه هستند که از مقاومت وزنی بالاتری برخوردارند و ایمنی بیشتری دارند.

گریل استخری طرح نگین

این مدل گریل استخری بخاطر داشتن جنس پلی پروپیلن و مواد اولیه تشکیل دهنده آن در محیط‌های سر پوشیده بهره برداری می‌شود. گریل استخری طرح نگین در عرض های 18 و 20 سانتی متر تولید شده که همگی تک پین یا همان تک پل هستند. چون این گریل تک پین است قابلیت استفاده در محیط با ساختار منحنی مثل دور جکوزی و یا استخری با ساختار دایره ای و منحنی را دارند و بخاطر داشتن بر آمدگی هایی از جنس ABS سبب بروز استحکاک و مانع از لیز خوردن افراد در دور استخر می شود

گریل استخری طرح سپندار

این مدل گریل استخر کاملا شبیه به مدل قبل بوده و نیز بخاطر داشتن جنس پلی پروپیلن و مواد اولیه تشکیل دهنده آن بیشتر در محیط‌های سرپوشیده استفاده می‌شود. گریل استخری طرح استپدار در عرض های 18 و 20 و 30 سانتیمتر تولید شده که همگی تک پین (تک پل) هستند اما عرض 30 سانتی متر استپدار دارای دو پین (دو پل) می باشد.

تک پین بودن این نوع گریل سبب شده تا در محیط‌های منحنی مانند دور جکوزی و استخرهایی با ساختار دایره‌ای بکارگیری شود. به علت داشتن بر آمدگی هایی از جنس ABS باعث بروز استحکاک و جلوگیری از لیز خوردن افراد در دور استخر شده است.

مزایای استفاده از گریل استخری

نصب گریل در هنگام ساخت استخر دارای مزیت‌هایی است که این مزایا سبب شده تا گریل مهم‌ترین وسیله هنگام ساخت استخر باشد:

جلوگیری از بوجود آمدن موج

در استخر های ویژه مسابقات یا استخر های عمومی که به علت تحرک زیاد، سطح آب دچار تلاطم شده و ایجاد موج می‌ کند. این موج ‌ها می ‌توانند در سرعت شنای شناگران تاثیر گذار باشند، ولی در استخر هایی که از گریل استفاده می‌ کنند موج ‌ها به وسیله آن ها دفع شده و از بوجود آمدن موج پیشگیری می‌کند.

سرعت در کیفیت و تصفیه بالا

سیستم تصفیه آب در استخر هایی که از گریل در سیستم فیلتراسیون آب خود استفاده می‌کنند با کیفیت بیشتر و با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

امنیت

گریل استخری در ایجاد امنیت شناگران در خروج و ورود هنگام به داخل استخر هم تاثیر بسزایی دارد. این قطعه می ‌تواند از افتادن و سر خوردن شناگران به ویژه کودکان جلوگیری کند.

در پایان

برای اینکه انتخاب خوبی را داشته باشیم باید به مواردی همچون ابعاد استخر و میزان سرریز آب استخر توجه داشته باشیم. در دنیای امروز خیلی از مهندسان ساختمان گریل استخری با جنس استیل هم استفاده می کنند چون به این اعتقاد دارند که علاوه بر زیبایی و دکوراتیو بودن مقاومت و طول عمر بالاتری نیز دارد. البته اگر نمی خواهید هزینه زیادی هم کنید سایر مدل های گریل استخری نیز دارای همین ویژگی ها می باشند.

شما جهت خرید انواع گاتر و گریل استخر می توانید با مشاوران خان گاتر در ارتباط باشید. مشاوران ما به شما کمک می کنند تا بهترین نوع گریل استخری را برای مکان مورد نظر خود انتخاب فرمایید. توصیه می کنیم که پیش از از احداث کانال، گریل مورد نظر خود را انتخاب کنید تا به مشکل برخورد نکنید.